یخ شکنی در سخنرانی

یخ شکنی چیست؟

بنظر شما چرا سخنرانی رهبرانی مانند هیتلر تاثیر زیادی بر افرادی داشت که در جلسات وی حضور داشتند؟ در اصل یکی از فاکتورهای رهبران و افرادی که سخنران هستند این است که بتوانند طوری صحبت کنند که صحبت های آنها جذاب بوده و افراد حاضر در آن جلسه به راحتی با وی ارتباط برقرار کنند. انجام این کار نیاز به مهارت هایی دارد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. در اصل به موضوع یخ شکنی در سخنرانی خواهیم پرداخت و شما را با صفر تا صد این موضوع آشنا خواهیم کرد.

یخ شکنی یعنی از بین بردن جو سنگین حاکم بر فضای سخنرانی و مخاطبان در ابتدای شروع صحبت و حفظ سطح انرژی و علاقه آنان تا پایان سخنرانی. برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

یخ شکنی در سخنرانی

چرا یخ شکنی انجام دهیم؟

اگر شما هم بعنوان مخاطب در کارگاه های آموزشی یا سمینارها حضور داشتید، به احتمال زیاد این جو سنگین، مخصوصا در ابتدای برنامه را حس کردید.

زمانی که این جو سنگین وجود داشته باشه، مخاطب ها احساس راحتی نمی کنند، و اگر احساس راحتی نکنند نمی توانند صحبت های سخنران یا معلم را به خوبی درک کنند.

با توجه به موارد زیر می‌توانید از یکی یا چندتا از تکنیک های یخ شکنی استفاده کنید :

 • شما چه شخصیتی دارید؟
 • مخاطبان شما که هستند؟
 • محیط و جو کلاس چطور است؟
 • شرایط محیطی و … چطور هستند؟

البته خیلی مهم است که بسته به شرایط این کار را انجام دهید و شاید همین روش در جمعی دیگر فاجعه‌ای بیافریند …

تکنیک های یخ شکنی

برای یخ شکنی در سخنرانی تکنیک هایی که در این بخش ارائه می کنیم می توانند برای شما بسیار مفید باشند.

1.     لبخند زدن برای یخ شکنی

لبخند زدن می تونه یک تکنیک یخ شکنی آموزشی برای شروع باشه. این مشخصه که اگه کسی چهره عبوسی داشته باشه ما نمی توانیم باهاش به خوبی ارتباط بگیریم.

افراد همیشه چهره هایی که لبخند دلنشینی بر لب دارند رو بیشتر ترجیح میدند تا یک چهره عبوس.

فقط این نکته رو در نظر داشته باشید که ما بعنوان یک سخنران یا فروشنده نباید سعی کنیم که یک لبخند بی روح بر چهره داشته باشیم. اگر لبخند زدن ما از اجبار و مصنوعی باشه خیلی از افراد متوجه این خنده مصنوعی می شوند.

بنابراین داشتن یک لبخند دلنشین می تونه یکی از تکنیک های یخ شکنی آموزشی برای ابتدای صحبت،سخنرانی ویا جلسه فروش ما باشه.

یخ شکنی در سخنرانی با لبخند

2.     یخ شکنی با داستان

یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌ها برای یخ شکنی استفاده از داستان گویی و یا روایتگری است.

یکی از بهترین داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که در راستای سخنرانی شکل گرفته مثل گفت و گویی که با راننده آژانس تا رسیدن به محل سخنرانی داشتید و یا رفتاری که هنگام بیرون آمدن از خیابان دیدید!

نکته بسیار مهم این است که این داستان باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد :

 • خنده دار باشد (یا حداقل لبخندی بر لب مخاطب بنشاند)
 • مرتبط باشد
 • حس کلاس/ جلسه را خوب کند
 • درست تعریف شود

3.     یخ شکنی با طنز

یکی دیگر از روش‌های بسیار کابردی در یخ شکنی، استفاده از طنز است.

اگر به این مهارت رسیده باشد که بتوانید طنزهای بامزه، محترمانه و مرتب ایجاد کنید به شما تبریک می‌گویم چون این نشان می‌دهد که شما می‌توانید یک مدرس/ فروشنده  فوق حرفه‌ای باشید.

4.     یخ شکنی با اطلاعات از یک شهر

در این روش از یخ شکنی میتوانیم به ویژگی های بارز یک شهر، گویش و یا ویژگی رفتاری شخصیتی مردم آن شهر اشاره کرد.

البته باید دقت کنیم در چنین یخ شکنی‌هایی نکات زیر را لحاظ کنیم :

 • در جلسات رسمی به سراغ آن نرویم
 • به لحن خود نشان دهیم که هدف فقط برقرار ارتباط است نه تمسخر
 • مراقب باشیم که توهین یا تمسخری شکل نگرفته باشد-از یکی از برگزار کنندگان یا متولیان امر این پرسش را داشته باشیم که آیا این کار تبعات خاصی دارد یا خیر!

5.     شوخی با خود برای یخ شکنی

یکی از تکنیک های یخ شکنی اینه که در ابتدای صحبت، یک شوخی با خودمون انجام بدیم.

این نکته خیلی مهمه، شوخی که با خودمون انجام میدیم نباید خیلی تند و زننده باشه و باعث بشه که مخاطب از ما زده بشه.

6.     درگیر کردن مخاطب برای یخ شکنی

مثلا ما برای یخ شکنی می توانیم از مخاطبین بخواهیم که خودشون رو برای دو نفر بغل دستیشون معرفی کنند و در مورد موضوعی با هم چند دقیقه ای صبحت کنند.

به هر حال با توجه به خلاقیت خودمون و موقعیتی که دراش قرار داریم باید بتونیم یک یخ شکنی عالی انجام بدیم تا در ادامه صحبت مخاطب رو بیشتر جذب کنیم.

یا مثلا

در ابتدا به مخاطبان بگویید:”من از اینکه امروز اینجا هستم خوشحالم” بنابراین هر کدام از مخاطبان هم باید پاسخ شما را بدهند. یا مثلا از مخاطبین بخواهید که به بغل دستیشان دست بدهند و یا “بزنند قدش “و یا از مخاطبین ردیف جلو بخواهید برگردند و به فرد پشت سری خود سلام کنند .سپس از پشت سری ها هم بخواهید همین کار را با ردیف پشتی خود تکرار کنند. بنابراین شما می توانید با استفاده از یک تکنیک یخ شکنی ساده جو سنگین حاکم بر سخنرانی را از بین ببرید وآن ها را کمی بیشتر با ارائه درگیر کنید.

7.     سوال بپرسید

یک تکنیک یخ شکنی دیگر که بسیار مورد استقبال سخنرانان قرار گرفته استفاده از تکنیک سوال پرسیدن است.

مثلا چند نفر این موضوع را تجربه کرده اند؟

این روش سخنرانی را تبدیل به گفتگو می کند و در نتیجه توجه مخاطبان را جلب میکند.

اگر لازم بود میتوان از افرادی که دستشان را بالا می برند درخواست کرد که توضیح مختصری بدهند.

می توان سخنرانی را با پرسیدن یک سوال آغاز کرد.

این تکنیک یخ شکنی در اواسط سخنرانی هم خوب جواب می ده.

یخ شکنی در سخنرانی با سوال پرسیدن

8.     همه را شوکه کنید

هدف از ارائه ,جلب توجه مخاطبان است. زیرا زمانی که بتوانید توجه مخاطب را جلب کنید قطعا شما و پیام تان را به یاد خواهد سپرد.

در آغاز سخنرانی خود کاری انجام دهید و و یا چیزی بگویید که به طور کامل همه را شگفت زده و یا حتی شوکه کند.

چیزی که آنها را خلع سلاح کند؛ چیزی که هیچ کدام از مخاطبین فراموشش نکند.

سپس با استفاده از کلمات روشن و ساده ,این”شوک” را مستقیما به پیام اصلی خود وصل کنید.

چند نمونه از جملات یخ شکن:

در این بخش جملات یخ شکن موثری را به شما پیشنهاد می دهیم که از آنها در سخنرانی های خود استفاده کنید.

1.     جمله یخ شکن چطورمی‌توانم کمکتان کنم برای فروشنده موفق

اکثر مشتریان دوست دارند که جزئیات آن‌چه را می‌خواهند و به آن نیاز دارند برایشان توضیح دهید. یک راز مهم این است که شما به جای حدس زدن نیاز مشتری، در اولین قدم به دقت  به نیاز مشتریان گوش دهید.

شما با این سوال باز می توانید آغاز کننده یک گفتگوی مثبت باشید و در آن نیاز مشتری را دریافت کنید.

یخ شکنی در سخنرانی

2.     جمله من می‌توانم این مشکل را حل کنم

اکثر مشتریان دوست دارند درباره ی مشکلاتی که مطرح می کنند و به دنبال راه حلی برای آن هستند این پاسخ را بشنوند و از این پاسخ استقبال می کنند. در نظر داشته باشید در هنگام گفتن این جمله، کاملا قاطعانه صحبت کنید تا مشتری بتواند به راحتی به شما اعتماد کند.

3.     نمی‌دانم، ولی جواب‌اش را برای شما پیدا می‌کنم

لطفاً به اطلاعاتی که ندارید اعتراف کنید. وقتی شما با یک سوال پیچیده و سخت روبرو می شوید که در پیدا کردن جوابش نیاز به تحقیق و تفحص دارید برای اینکه به اعتبار خود خدشه ای وارد نکنید بهتر است از این جمله استفاده کنید. یک پاسخ بر اساس صداقت و راست گویی بهتر از یک پاسخ نادرست است. مطمئن باشید که اگر بخواهید در لحظه و به صورت فی البداهه شروع به جواب دادن سوالی که پاسخ آن را بلد نیستید بکنید، کاری جز سلب اعتماد مشتری انجام نداده اید.

4.     من شما را لحظه به لحظه در جریان کار قرار خواهم داد

در هر کسب و کاری چه از نظر بزرگی یا کوچکی یا نوع فعالیت یکسری هماهنگی ها و برنامه ریزی وجود دارد. شما باید به مشتریان خود اطمینان دهید در خصوص این هماهنگی‌ها آن‌ها را راهنمایی خواهید کرد.

کسانی که مشتریان را در جریان وضعیت کار- چه خوب و چه بد-  قرار می‌دهند فروشندگانی هستند که مشتریان بیشتر به آن‌ها اعتماد می‌کنند. لطفا در ارائه اطلاعات لحظه ای به مشتری صداقت کامل داشته باشید تا بتوانید یک نتیجه عالی از این کار دریافت کنید.

5.     من مسئولیت این کار را برعهده می‌گیرم

نوابغ فروش به مشتریان اطمینان می دهند آنچه آن‌ها انتظار دارند و محصولات یا خدمات را براساس قیمت توافق‌شده تحویل مشتریان خواهند داد.

احتمالاً هزینه ها یا تغییرات غیر پیش بینی برای حل مشکل اضافه نخواهد شد. به مشتری خود این اطمینان را بدهید که مسئولیت یک خرید رضایت بخش را می پذیرید و در صورت هر گونه اشکال در این روند، پاسخگوی نهایی خود شما هستید. سعی کنید مشتری چه در حین انجام خرید خود و چه پس از آن از دارای رضایت و آرامش خاطر کامل باشد.

زمان استفاده از یخ شکن ها

برای آن که یخ شکن ها بتوانند بیشترین و بالاترین تاثیر را داشته باشند، باید بدانید چه زمانی از آن ها استفاده کنید. زمان استفاده از یخ شکن ها می تواند تعیین کند تا این جملات و تکنیک ها تا چه حد تاثیرگذار باشند. به طور کلی یخ شکن ها برای آن که جلسات و رویدادها را مدیریت کنند، گزینه مناسبی می باشند. اما در چند مورد می توانید از این جملات استفاده کنید و نهایت استفاده را نیز ببرید.

·        اهداف مشترک

زمانی که چند فرد با یکدیگر صحبت می کنند و دارای اهداف مشترکی می باشند، می توانید از این جملات استفاده کنید. اهداف مشترک هرقدر بیشتر باشند، این جملات نیز تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

·        افراد ناشناس

معمولا احساس می کنیم که اگر کسی را بشناسیم، حرف ها و جملات او را بهتر درک می کنیم و حتی می توانیم او را پیش بینی کنیم. به همین دلیل نیز یخ شکن ها بر روی کسانی که یکدیگر را می شناسند، تاثیر کمی خواهند داشت. زمانی از این جملات استفاده کنید که افراد ناشناسی با هم هستید.

·        افراد غیر همکار

همکاران در یک محیط کاری معمولا با اخلاق یکدیگر آشنایی دارند. این موضوع سبب می شود تا این نوع از جملات تاثیر گذاری کمی داشته باشند. بنابراین سعی کنید تا برای کسانی که با شما همکار نیستند از این جملات استفاده نمایید.

·        پیشینه متفاوت شرکت کنندگان

زمانی که شرکت کنندگان در یک مراسم دارای پیشینه متفاوتی هستند، می توانید از جملات یخ شکن استفاده نمایید.

·        نیاز به ارتباط سریع

معمولا افرادی که یکدیگر را نمی شناسند، نمی توانند به سرعت با هم ارتباط برقرار کنند، مگر آن که دارای ارتباطات قوی باشند. به همین دلیل توصیه می شود تا اگر نیاز به برقراری ارتباطات سریعی دارید، از این جملات استفاده نمایید.

·        گروه های تازه تاسیس

معمولا در گروه های تازه تاسیس افراد مختلف با شرایط و اخلاقیات گوناگون هستند که سبب می شود اختلاف نظرهای زیادی با هم داشته باشند. برای آن که همکاری را در بین افراد گروه زیاد کنید، این جملات می توانند تاثیر زیادی داشته باشند.

·        موضوعات جدید

مورد بعدی در خصوص موضوعات جدیدی است که قرار است برای اولین بار در یک جمع مطرح شوند. موضوعات جدید می توانند برای بسیاری از افراد سخت باشند و نیاز به استفاده از این جملات داشته باشید.

·        استفاده به عنوان تسهیل کننده

تسهیل کننده ها برای زمانی می توانند استفاده شوند که بحث ها برای افراد سخت هستند. بنابراین توصیه می شوند تا از این جملات استفاده نمایید.

نحوه طراحی یخ شکن

نحوه طراحی کردن یخ شکن می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. اینکه یخ شکن ها را چگونه طراحی کنید می تواند سبب شود تا میزان موفقیت کاری شما بسیار بالاتر رود. اولا آن که با استفاده از این جملات باید مطمئن شویم که موفقیت ما در جلسات کاملا قطعی است.

ابتدا باید هدف از این کار را تعیین کنید. زمانی که هدف از کار تعیین شد، می توانید به سراغ مرحله بعدی که شفاف سازی است بروید. برای شفاف سازی کردن لازم است تا حتما بدانید که هدف چیست، افراد رو در روی شما چه افرادی هستند و چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

زمانی که اهداف خود را تعیین کردید، می توانید به سراغ طراحی کردن جلسه مورد نظر خود بروید. در طراحی کردن جلسه مورد نظر خود می توانید به چند سوال مهم توجه داشته باشید.

اولا آن که این جلسه برای چه هدفی شکل گرفته است، چگونه قرار است افراد در آن شرکت کنند، چه حس مشترکی در بین افراد وجود دارد و همچنین افراد مختلف در چه عرصه هایی قرار است با یکدیگر به فعالیت بپردازند.

زمانی که به تمامی این سوالات پاسخ دادید، می توانید جلسه را طرح ریزی و برنامه ریزی کرده و سپس اقدام به برگزاری دیگر گام ها کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *